Redukcja kosztów we flocie – niezależnie od strategii cięcia kosztów i utrzymania wydatków w określonych ramach, kwestia kontroli spalania i ograniczenia nakładów finansowych na paliwo jest stałym punktem. W ostatnich kilkunastu miesiącach ceny paliw w Polsce zwrosły o kilkadziesiąt procent. Zgodnie z prognozami analityków Golden Sachs już w listopadzie 2021 możemy się spodziewać cen surowca powyżej 90 USD/bbl, co przełoży się na stałą cenę dla klienta końcowego na poziomie 6,10 PLN/l+.
Rosnące ceny paliw a budżet flotowy.
Co więcej, analitycy branżowego portalu epetrol.pl wskazują, że cena 100 USD/bbl najpewniej zostanie przełamana na przełomie 2021/2022, co finalnie doprowadzi w pierwszym kwartale przyszłego roku do cen paliw, które oscylować będą w okolicach 6,95 PLN/l wobec popularnej PB95 i oleju napędowego (nie analizujemy tutaj rynku paliw premium). Takie podwyżki są obiektywną prawdą, jednak dopiero ich skala i przełożenie na realne liczby daje pełen obraz trudności finansowych z jakimi mogą borykać się menadżerowie flot oraz właściciele firm, których biznes w dużej mierze wspiera park pojazdów służbowych.
Przed nami okres budżetowania środków oraz analiz wydatków. Należy bezwzględnie pamiętać, że poddając weryfikacji poziom kosztów za poprzednie lata trzeba pamiętać o wpływie COVID-19 oraz zamrożeniu gospodarek na stopień wydatków. Wiele miesięcy, w których pojazdy pracowników stały na domowych podjazdach z pewnością wpłynęły na mniejsze wydatki związane z paliwem, serwisem oraz płynami eksploatacyjnymi. W obecnej sytuacji rynkowej, i wobec wielu zapowiedzi polityków – kolejne restrykcje gospodarcze i społeczne są bardzo wątpliwym scenariuszem – Rząd za wszelką cenę chce zachować możliwość mobilności obywateli i biznesu. Konsekwencją tego będzie, jeżeli już nie jest, powrót flot do pełni ruchliwości oraz regularnego generowania kosztów.
Rosnące ceny paliw na stacjach mogą przerodzić się w ponad 50% wzrost cen w stosunku do ostatniego kwartału 2020 roku. Nieustannie obecna inflacja oraz rosnące ceny usług będą w konsekwencji miały wpływ na koszt składowych TCO – wymiana i
przechowywanie opon, serwis pojazdów czy choćby zakup części eksploatacyjnych będą po prostu o kilka, a nawet kilkanaście procent droższe. Finalnie, TCO naszych pojazdów wzrośnie w sposób bardzo widoczny, co musi skłonić osoby decyzyjne do poszukiwania rozwiązań, które pomogą minimalizować skutki podwyżek.
Oto nasze podstawowe rady i obszary w jakich można generować oszczędności:
1. Zmniejszenie zużycia paliwa floty
Śledzenie floty pomaga zmniejszyć zużycie paliwa na trzy główne sposoby: Po pierwsze, wykorzystując wgląd w to, jak długo pojazdy floty są używane oraz kiedy i gdzie odbywają się postoje, możesz zmniejszyć liczbę kilometrów poza trasą, które zwiększają ogólne zużycie paliwa.
Po drugie, możesz wysłać najbliższych pracowników w odpowiedzi na telefony klientów i zapewnić mobilnym pracownikom serwisu i kierowcom najbardziej oszczędną trasę. Optymalizacja i planowanie tras pozwala zlikwidować puste przebiegi i efektywniej wykorzystywać pracowników w terenie.
Po trzecie, dzięki dokładnym danym o czasie pracy silnika i czasie pracy na biegu jałowym można rozwiązać problem przedłużającej się pracy na biegu jałowym i zmniejszyć ilość marnowanego paliwa w pojazdach, które są pozostawione w ruchu.
2. Zarządzanie wydajnością pracowników.
Korzystając z oprogramowania do zarządzania flotą, Twoja firma może natychmiast zacząć poprawiać wydajność kierowców, co w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy. Dzięki wglądowi w zachowanie kierowców (takie jak zatrzymanie, prędkość, gwałtowne przyspieszanie lub gwałtowne hamowanie) firmy mogą wykryć problemy i zachowanie kierowców. Dzięki szkoleniu kierowców i rozwiązywaniu drobnych problemów, zanim staną się one poważnymi, kierowcy zachowują zgodność i zmniejszają ryzyko kosztownych kar za naruszenia. W tym aspekcie idealnie sprawdzi się program Cartrack ECODRIVING, który pozwala odpowiednio profilować i modelować zachowania naszych pracowników.
3. Poprawa procesów.
Dzwonienie do każdego kierowcy z osobna w celu uzyskania informacji o lokalizacji i aktualizacji statusu pracy to strata czasu. A w końcu tylko zwiększa koszty floty. Jednak rozwiązanie dyspozytorskie umożliwia korzystanie z danych o lokalizacji w czasie rzeczywistym, aby określić, kto jest najbliżej miejsca następnego zadania, i natychmiast wprowadzać zmiany w trasach lub aktualizacje. Dzięki bezpiecznej dwukierunkowej komunikacji możesz przekazywać aktualne informacje o pracy pracownikom zdalnym i udostępniać im najbardziej oszczędną trasę. Możesz także zwiększyć satysfakcję klientów, dostarczając dokładne aktualizacje, kiedy pracownicy przybędą na miejsce pracy. W tym celu warto rozważyć instalację Cartrack Komunikator – to skalowalne narzędzie do koordynacji i planowania zadań dla pracowników.
4. Utrzymanie mobilności i serwisowanie.
Gdy drobne problemy z konserwacją pozostają niezauważone, mogą szybko stać się dużymi, kosztownymi problemami. Dzięki rozwiązaniu do diagnostyki i wglądzie w dane diagnostyczne silnika i wglądzie masz możliwość samodzielnie decydować, który pojazd powinien udać się na przegląd, serwis lub wizytę kontrolną.
Możesz także śledzić trendy awarii i rejestry maszyn, aby lepiej monitorować i przewidywać, kiedy będzie potrzebna następna konserwacja. Skuteczne planowanie i zarządzanie serwisem pojazdów i sprzętu zmniejszy przestoje i kosztowne naprawy – oszczędzając Twój czas i pieniądze!
5. Ograniczenie formalności i czasu na raportowanie.
Systemy monitoringu floty eliminują kłopoty z ręczną papierkową robotą, oszczędzając czas i koszty pracy. Kierowcy mogą wypełniać formularze zakupu paliwa, kontrole drogowe, raporty na urządzeniu mobilnym, w kabinie. Intuicyjne, współzależne i złożone systemy do obsługi flot pozwalają ograniczyć koszty procesów, obieg dokumentacji i usprawnić płaszczyznę administracyjną firmy.
Inflacja a budżet flotowy – redukcja kosztów we flocie.
W dobie drożyzny i pikujących cen nie warto pomijać kwestii CSR i bezpieczeństwa naszych kierowców. Mało tego – zagadnienia ochrony naszych pracowników oraz budżetu można ze sobą płynnie połączyć. Implementując w swojej flocie program Cartrack ECODRIVING realizujemy program, który poprzez profilowanie kierowców długofalowo wspiera i kontroluje zmianę nawyków użytkowników pojazdów służbowych na bardziej bezpieczne i korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia. Na podstawie tysięcy naszych klientów z pełną świadomością możemy powiedzieć, że nasza usługa pozwala redukować średnie spalanie w pojazdach flotowych nawet o ponad 1l/100km. Dzięki temu firma otrzymuje realne oszczędności i szybki ROI z inwestycji w program.
Przy budowaniu schematu oszczędności warto myśleć wielowątkowo i kompleksowo. Ograniczanie kosztów nie musi odbywać się kosztem bezpieczeństwa, mobilności i zadowolenia naszych pracowników. Technologia jest najskuteczniejszym wsparciem w procesie kontroli wydatków i planowaniu ograniczania kosztów. Mądre, uzasadnione i osadzone w danych „zaciskanie pasa” jest teraz konieczne, jeżeli chcecie uniknąć kosztowej karuzeli, która coraz mocniej się rozpędza.
Aby z sukcesem redukować koszty zapraszamy Was do kontaktu z Cartrack Polska – dostarczamy nie tylko wielokrotnie nagradzanych usług telemetrycznych ale i kompleksowego wsparcia i analityki biznesowej. Codziennie wspieramy naszych Partnerów w drodze do optymalizacji kosztów i udzielmy niezbędnych szkoleń, porad i generujemy wartościowe analizy. Cartrack Polska jest dostawcą usług telemetrycznych BIG DATA, które swoją charakterystyka i możliwościami bardzo mocno wykraczają poza standardowe i podstawowe narzędzia geolokalizacyjne. Dostarczamy dużo więcej możliwości dla Twojego biznesu niż myślisz…
2 thoughts on “Redukcja kosztów we flocie 2021/2022”
Comments are closed.