Transport w Polsce a rynek ogniw paliwowych – Podcast

Rynek ogniw paliwowych to jeden z aspektów dekarbonizacji polskiego i europejskiego transportu. Pamiętajmy, że zgodnie z dyrektywami ujętymi w ramach Fit For 55 i zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 roku. Podsumowując – rynek wodorowych ogniw paliwowych w Polsce dopiero raczkuje. Prezentowany podcast ma za zadanie przybliżyć tematykę stacji tankowania wodoru i tego segmentu branży.

Wodór – rynek ogniw paliwowych

Rynek ogniw paliwowych często kojarzony jest przede wszystkim z brakiem stacji tankowania wodoru. Co więcej, jest też wiązany z problematyką mizernego rozwoju rynku nowych aut w tym sektorze motoryzacji. W tym odcinku do naszego studia zaprosiliśmy Marka Pinkasa. Jest on Wiceprezesem Górnośląskiego Zakładu Obsługi Gazownictwa. Celem naszego spotkania było aby omówić kwestię pudowy stacji tankowania wodoru w Polsce. Po wtóre – aby porozmawiać na temat rynku ogniw paliwowych w naszym kraju.

GZOG zajmuje się od ponad 20 lat projektowanie i budowanie elementów instalacji gazowych. Pozwalają one na zmianę ciśnień pomiędzy głównymi gazociągami, a naszymi domowymi instalacjami. Od wielu lat organizacja świadczy również usługi budowy infrastruktury (stacji) tankowania gazu LNG i CNG. Od 2019 roku do portfela usług GZOK dołączyła budowa stacji wodorowych. W tym odcinku rozmawiamy o tym czym jakie są kluczowe wymogi do budowy stacji wodorowych w Polsce. Oczywiście, nie pomineliśmy również pytań o to kiedy w Polsce powstanie pierwsze tego typu miejsce.

Ekspert – Marek Pinkas – dzieli się również swoją szeroką wiedzą na temat rynku ogniw paliwowych. W trakcie rozmowy nasz gość mówi o przewagach, jakie jego zdaniem, ma transport wodorowy nad transportem zelektryfikowanym.

Seria podcastów Biznesowe Rozmowy Flotowe realizowana jest przez Cartrack Polska. W każdym odcinku zapraszamy ekspertów, praktyków i ludzi biznesu, którzy przybliżają naszym słuchaczom konkretny segment motoryzacji w ujęciu rynku B2B. Biznesowe Rozmowy Flotowe to podcast, którego celem jest edukowanie i dzielenie się aktualną, rzetelną i tematycznie zróżnicowaną wiedzą. W podcaście rozmawiamy o trendach, prezentujemy case studies i wskazujemy kierunki rozwoju branży motoryzacyjnej. Na koniec, jest to projekt dla menadżerów flot, właścicieli przedsiębiorstw, i wszystkich których biznes wspierany jest przez firmowe car parki.

Podcasty Cartrack Polska

Elektromobilność jest kluczowym trendem w motoryzacji. Dekarbonizacja, proekologiczne działania z pogranicza CSR i biznesu oraz transformacja energetyczna to tematy o których napisaliśmy wiele ciekawych artykułów.

W efekcie podcasty Cartrack Polska są namacalnym efektem naszej misji edukacyjnej. Dlatego stworzyliśmy platformę umożliwiającej dostęp do specjalistów, ekspertów i praktyków. Chcemy dzielić się wiedzą, integrować i stymulować branżę motoryzacyjną i flotową do rozwoju.

Podsumowując – bardzo dużo mówi się również na temat Stref Czystego Transportu oraz dekarbonizacji transportu. Finalnie kwestia wodoru w motoryzacji jest ważnym elementem tej dyskusji. Zapraszamy do odsłuchu!