Działania CSR w firmie – jak je mierzyć i skutecznie realizować?

Wdrażanie ekologicznych inicjatyw staje się coraz bardziej atrakcyjnym podejściem biznesowym dla wielu firm i flot. Praktyki CSR w firmie i flocie nie tylko generują pozytywne nastawienie opinii publicznej. Korzystają również z „zielonych” rządowych przepisów i zachęt, które obniżają wydatki i zwiększają rentowność Twojej floty. Finalnie więc raportowanie CSR jest ważnym elementem zrównoważonego rozwoju firmy i polityki społeczna odpowiedzialność biznesu.

społeczna odpowiedzialność biznesu

ESG co to jest? Czym jest CSR?

Czym jest CSR? To społeczna odpowiedzialność biznesu – tłumaczenie z Corporate Social Responsibility. CSR jest obszarem w którym są realizowane strategie mające za zadanie oddziaływać poprzez biznes na społeczeństwo w pozytywny, pozafinansowy, sposób.

ESG co to jest? Z pewnością ESG to czynniki w oparciu o które tworzone są oceny i ratingi pozafinansowej działalności firmy. Według forsowanych koncepcji oraz norm prawny, firmy muszą rozwijać się w oparciu o bardziej odpowiedzialne i zrównoważone wytyczne. ESG oznacza enviromental, social i corporate governance, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny. Przede wszystkim trzy filary ESG powinny być realizowane przez każdy biznes, który chce być oceniana pod kątem działań ESG.

Pamiętajmy, że standardy i procedury działań ESG oraz realizowanie działań CSR nie musi być domeną wielkich korporacji. Każda firma może z powodzeniem wdrażać procesy społeczna odpowiedzialność biznesu. Wartość organizacji to nie tylko jej finansowe wyniki – to również wpływ i oddziaływanie na środowisko, społeczeństwo i pracowników.

Od kiedy raportowanie CSR? Od kiedy obowiązkowe raporty ESG?

Pamiętajmy że Unia Europejska już zmieniła zasady raportowania pozafinansowego firm. Co ważne już teraz największe organizacje mają obowiązek informowania o swoich działaniach z zakresu CSR (ESG w biznesie). Obecnie bowiem od 2018 roku firmy zatrudniające ponad 500 pracowników muszą wykazywać i raportować sferę społeczna odpowiedzialność biznesu. Nie mniej, już teraz każda z firm powinna zainteresować się raportowaniem CSR:

  • raporty ESG składać od 1 stycznia 2025, za rok 2024, będą musiały firmy spółki notowane na giełdzie i zatrudniające ponad 500 pracowników.
  • w 2026 roku będzie trzeba złożyć raport za społeczna odpowiedzialność biznesu przykłady za rok 2025. Taki obowiązek będą miały firmy zatrudniające ponad 250 pracowników oraz spełniające jeden z dwóch warunków finansowych: 20 mln euro sumy bilansowej lub 40 mln euro przychodów ze sprzedaży netto.
  • na początku 2027 roku działania CSR w firmie będą musiały wykazać i zaraportować wszystkie małe i średnie spółki notowane na giełdzie (raport za ESG w firmie realizowane w roku 2026).

Raportowanie CSR staje się nie tylko modnym dodatkiem humanizującym duże marki, ale prawnie egzekwowanym obowiązkiem. Wielu klientów i partnerów biznesowych zaczyna zwracać uwagę na poziom zaangażowania marek w kwestie społecznie uznawane za ważne. Finalnie wyniki finansowe nie będą już jedynym wskaźnikiem „zdrowia” firmy.

raportowanie csr, raportowanie esg, redukcja co2

Jak menedżer może wpływać na zrównoważone zarządzanie flotą firmy?

Zarządzanie flotą to po prostu codzienność menedżera. Nadzorują wszystkie ruchy i czynności floty pojazdów i kierowców, aby zapewnić, że dostawy są realizowane, a prace wykonywane są szybko i na czas. Ponadto dbają o bezpieczeństwo kierowców, dobre zachowanie podczas jazdy i przestrzeganie przepisów. Słowem – zadaniem menadżera floty jest zapewnienie mobilności floty i biznesu w ramach określonych ram budżetowych.

Nadzorowanie wszystkich operacji floty jest czasami stresującym i przytłaczającym zadaniem. Aby skutecznie zapanować nad wszystkim, menedżerowie flot korzystają z systemów zarządzania flotą, aby zwiększyć efektywność i rentowność aut w firmie.

emisja co2 w firmie, raportowanie esg, raport csr

Dzięki systemom zarządzania flotą menedżerowie floty mogą osiągnąć:

  • Zmniejszone ogólne koszty floty
  • Monitoring pojazdów i tras
  • Usprawnienie dostaw
  • Poprawa bezpieczeństwa floty
  • Zwiększenie mobilności pracowników
  • Zarządzanie TCO
  • Technologiczne ramy realizacji polityki flotowej
  • CSR i ESG a zarządzanie flotą

Po podjęciu decyzji o przejściu na „ekologię” tworzona jest strategia zrównoważonego zarządzania flotą. Jest to metoda, która ma na celu pozytywny wpływ na środowisko i zmniejszenie szkód środowiskowych powodowanych przez Twoją flotę.

Ta metoda ostatecznie promuje wydajną jazdę i minimalizuje ślad węglowy floty. Dzieje się tak poprzez zdrowe praktyki jazdy, takie jak optymalizacja tras, proaktywna konserwacja pojazdów i dążenie do integracji pojazdów elektrycznych z flotą.

Działań, w których flota może uczestniczyć w celu zmniejszenia wpływu na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę, jest wiele. Na koniec są one ujęte w tych sześciu kluczowych obszarach:

  • Nadaj priorytet niskoemisyjnym pojazdom,
  • Korzystaj z pojazdów elektrycznych,
  • Popraw zachowanie kierowców,
  • Praktykuj skuteczną i terminową konserwację (serwis),
  • Wykorzystaj optymalizację trasy,
  • Uzyskaj rozwiązania do zarządzania flotą Cartrack

cartrack polska, cartrack esg, cartrack csr

Jakie są przykłady społecznej odpowiedzialności biznesu w zarządzaniu firmową flotą?

Polityka CSR we flocie może być policzalna z powodzeniem realizowana dzięki zastosowaniu zaawansowanej telematyka. Do pozafinansowego raportowania w zakresie społeczna odpowiedzialność biznesu we flocie można m.in. zaliczyć:

  • redukcję emisji CO2 we flocie (dekarbonizacja),
  • zarządzanie flotą i ładowaniem pojazdów nisko i zeroemisyjnych w celu poprawy ekologicznej efektywności zasobów firmowych,
  • profilowanie kierowców w celu poprawy poziomu bezpieczeństwa w firmie,
  • biznesowa grywalizacja wpływająca na poziom zadowolenia i zaangażowania pracownika.

telemetria, monitoring pojazdow gps, cartrack

Z pewnością usługi Cartrack umożliwia wykorzystanie technologii system GPS dla flot do realizacji pozafinansowych celów firmy. W tym oczywiście działania CSR i działania ESG. Podsumowując, wypełnij formularz jeżeli chcesz optymalizować koszty floty, zwiększać efektywność procesów biznesowych, poprawiać bezpieczeństwo pracowników i jednocześnie z powodzeniem realizować działania CSR w firmie: