Flota samochodowa musi nieustannie pozostawać sprawna, w gotowości do pracy, tak aby specjaliści i fachowcy mający dostęp do pojazdów firmowych mogli nieustannie cieszyć się z mobilności i realizować zadania handlowe, techniczne, serwisowe oraz doradcze. Jakie są więc najbardziej niezawodne auta do firm i jak wybrać najlepsze z nich?
Decydując się na wynajem długoterminowy samochodu do firmy przeważnie w cenie najmu mamy od razu opłacone pakiety serwisowe oraz bogate ubezpieczenie, co gwarantuje firmie i pracownikowi wysoki poziom nieskrępowanej mobilności. Nie mnie jednak, warto wiedzieć jak marki oceniane są przez różnego rodzaju rankingi oraz zestawienia, biorące pod uwagę najmniej awaryjne modele i marki. Zebraliśmy dla Was w jednym miejscu kilka kluczowych zestawień aby pokazać, jak poszczególne motoryzacyjne potęgi oceniane są przez media, klientów oraz niezależne organizacje weryfikacyjne.
Poniżej w tabeli ułożyliśmy 15 najpopularniejszych sprzedażowo marek samochodów dla biznesu (zgodnie z danymi IBRM SAMAR za sierpień 2020) dając miejsce 10 markom z segmentu ekonomicznego oraz 5 markom z segmentu premium. Tabela ułożona jest alfabetycznie. Każdy z wierszy pokazuje wynik poszczególnej marki w konkretnym rankingu. Z uwagi na różne kryteria i odmienne sposoby metodologiczne nie podjęliśmy się sumowania i unifikacji wyników, jednak na końcu komentujemy prezentowane w tabeli dane.
Wybraliśmy następujące rankingi niezawodności:
- Ranking ProfiAuto – ranking niezawodności według polskich mechaników realizowane na grupie 1300 specjalistów w połowie 2017 roku. Dotyczy to oczywiście pojazdów używanych, przeważnie wieloletnich, jednak pokazuje jak trwałe i niezawodne są pewne grupy modelowe i konstrukcje.
- Raport Niezawodności Niemieckiego GTÜ 2020 – Ranking niezawodności GTÜ powstaje w oparciu o dane z badań technicznych przeprowadzanych na terenach placówek należących do niemieckiej organizacji. Rocznie firma przeprowadza ok. 5 milionów przeglądów samochodów. Dla każdego modelu wylicza tzw. indeks usterek, będący zestawieniem liczby wykrytych awarii do 100 przebadanych aut.
- Ranking Awaryjności ADAC 2021 – nie jest to mocno obiektywny ranking, jednak warto do niego sięgnąć. Powstał on na bazie zgłoszeń kierowców korzystających z pomocy drogowej ADAC i rejestrowanych przez firmę ADAC usterek w danych pojazdach.
- Ranking Niezawodności „What Car?” 2020 – badania ankietowe na grupie ok. 18 000 brytyjskich kierowców realizowane przez jeden z najbardziej wpływowych magazynów branżowych w Wielkiej Brytanii.
Brak danych w powyższych zestawieniach sugeruje, że dana marka (i modele) nie były uwzględniane w zestawieniu, albo w TOP 10 którejś jego części co jest sygnałem, a niskiej awaryjności.
Czy należy powyżej umieszczone brać pod uwagę przy wyborze nowych pojazdów? Jest to ciekawy punkt odniesienia, który w zestawieniu z aktualnymi ofertami finansowania, pakietów serwisowych oraz rabatów flotowych może być pomocny. Jeżeli będziemy decydowali się na pojazdy pokontraktowe, które są ciekawą alternatywą wobec nowych aut wtedy dokładniejsze wertowanie raportów o bezawaryjności powinno być wpisane w standardowe procedury.
Drugą kwestią jest przyjrzenie się pokryciu siatkami serwisowymi (ASO) kraju w ujęciu konkretnych marek oraz porównanie stawek roboczogodzinowych. Warto również pokusić się o weryfikację czy dla samochodów starczych niż 3 lata polski importer oferuje ciekawe pakiety serwisowe – staje się to coraz częstszą praktyką.
Zachęcamy do odważnego wchodzenia w świat pojazdów używanych i weryfikowania poziomu usterek marki/modelu przy każdym zakupie. Niezawodne auta do firm to takie, które gwarantują wysoki poziom mobilności naszych pracowników.