Certyfikaty jakości – światowa epidemia koronawirusa bardzo mocno zmieniła podejście do świadczenia usług i psrzedaży produktów. Na znaczeniu zyskały kanały on-line, a wiele Klientów widzi swój zakup dopiero w momencie pierwszego użytkowania. Brak możliwości testów i weryfikacji, przed podjęciem decyzji, sprawia, że ogromne znaczenie należy przykładać do jakości oferowanych na rynku rozwiązań.
Jak sprawdzić jakość?
Dominująca liczba producentów produktów i usług motoryzacyjnych i flotowych zapewnia o dbałości o detale, o zaawansowanych procedurach jakościowych i dbaniu o obsługę posprzedażną. Wiele pięknie wypisanych sloganów i haseł reklamowych często zderza się z brutalną rzeczywistością użytkową w momencie wystąpienia pierwszych problemów, wad, niedoróbek lub usterek. Zamiast wierzyć marketingowym formułkom warto czasem zweryfikować jakość prowadzenia biznesu i oferty pod kątem posiadanych certyfikatów oraz znaków jakości.
Weryfikując jakościową wiarygodność Partnera Biznesowego dobrze posiadać wiedze na temat różnych metod certyfikacji, odznak, statuetek i innych wyróżnień, aby przy ocenie kierować się pełnym spektrum informacji.
Obecnie trwa boom na certyfikaty dla firm ponieważ dobrze wyglądają na firmowej stronie, warto się nimi pochwalić w stopce maila i budują oraz ocieplają wizerunek firmy/marki. Jednak ważne jest to, że niektóre z nich po prostu można kupić. Podejmując decyzję, lub kształtując preferencje biznesowe, na bazie odznaczeń trzeba mieć na uwadze ich wagę, pochodzenie i znaczenie.
Instytucje certyfikujące i normy certyfikacji.
ISO – to skrót od International Organization for Standardization. Jest to nazwa międzynarodowej organizacji, która zajmuje się przygotowywaniem norm jakości. Opracowywane przez tę organizację normy dotyczą praktycznie każdej dziedziny. Międzynarodową organizację ISO współtworzą niezależni członkowie – po jednym z każdego państwa. Polskę w ISO reprezentuje Polski Komitet Normatywny. Bardzo istotny jest fakt, że ISO jest organizacją niezależną – nie podlega wpływom przedsiębiorców, korporacji czy rządu. Certyfikacja ISO zajmują się akredytowane firmy w danym kraju. Jest ogromny wachlarz certyfikatów ISO, a jego posiadanie może świadczyć o jakości procesów biznesowych, standardach obsługi, przyjazności środowisku itd.
Dekra – Grupa DEKRA w Polsce to część międzynarodowego koncernu DEKRA SE z siedzibą w Stuttgarcie. Od niemal stu lat na świecie i dwudziestu w Polsce eksperci DEKRA pracują na rzecz zwiększania poziomu bezpieczeństwa na drodze, w pracy i w domu. DEKRA zajmuje się certyfikacją sieci dealerskich i tworzeniem bardzo wnikliwych procesów weryfikacyjnych na zlecenie. Raporty DEKRY są obiektywne, skrupulatne i niezwykle wiarygodne. DEKRA zajmuje się przede wszystkim aspektami związanymi z bezpieczeństwem
TÜV Nord – to firma certyfikujaca przede wszystkim działania, produkty i procesy w zakresie technologicznym. TÜV Nord ceryfikuje według norm ISO i jest akredytowanym przedstawicielem tego procesu w Polsce, w skali globalnej mając ponad 140 lat doświadczenia.
Komercyjna certyfikacja firm – certyfikaty jakości
Rzetelna Firma – to znak, którym handluje Krajowy Rejestr Długów (Grupa Kaczparski). Posiadanie tego certyfikatu oznacza brak wpisów w KRD i jest pewnym wyznacznikiem finansowej stabilności. To co jednak ważne – znak ten nie jest weryfikowany na bieżąco, a tylko w zakresie odnowienia płatnej subskrypcji.
Laur Zaufania – to znak, który możliwy jest do uzyskania (odpłatnie) dzięki kompilacji pozytywnych decyzji na temat zgłaszanego podmiotu z GUS, Ministerstwa Sprawiedliwości, KRS, BIK, KRD i CEIDG. Nie ma w tym zatem nic jakościowego i innowacyjnego, oprócz prowadzenia biznesu – wyłącznie w chwili rejestracji! – w zgodzie z przepisami podatkowymi i ogólnym stanem prawa w Polsce.
Firma Godna Polecenia i Zaufania – marka stworzona i sprzedawana przez LB Consulting. Po przesłaniu auto deklaracyjnego formularza i uiszczeniu opłaty otrzymuje się ocenę, która kwalifikuje do srebrnego lub złotego godła. Certyfikacja finalna odbywa się na podstawie przedstawionych przez firmę dokumentów oraz audytu. Proces ten nie autorskim pomysłem LB Consulting.
Uczciwy Przedsiębiorca – to oznaczenie projektu w którym podmiot weryfikowany jest w chwili certyfikacji w GUSie, KRSie i CEIDG. Weryfikacja jest jednorazowa, a uzyskanie odznaki jest oczywiście płatne.
TOP Firma Polecana Przez Klientów – płatna weryfikacja wniosku w kilka dni, opłata za certyfikat i coroczne, automatyczne, odnowienie subskrypcji certyfikatu. Nie znaleźliśmy informacji na temat określonych norm i
IATF 16949 – jakość produktu w całym łańcuchu dostaw przemysłu motoryzacyjnego.
IATF 16949 (dawniej ISO/TS 16949) jest specyfikacją techniczną ISO, łączącą wymagania istniejących już, amerykańskich, niemieckich, francuskich i włoskich norm systemów zarządzania w obrębie globalnego przemysłu motoryzacyjnego. Określa ona wymagania jakościowe systemu zarządzania jakością w firmach związanych z motoryzacją.
Jak pisze TUV SUD: Uzyskanie certyfikatu IATF 16949 dowodzi, że firma spełnia wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością i realizuje procesy ciągłego doskonalenia. Pokazuje też, że kładzie nacisk na zapobieganie błędom, ograniczenie zmienności oraz strat w łańcuchu dostaw. Specyfikacja techniczna ma zastosowanie u producentów materiałów, części do produkcji , części serwisowych oraz usługodawców w zakresie montażu, obróbki cieplnej, spawania, malowania i innej obróbki wykańczającej.
Rekomendacje klientów a certyfikaty jakości
Jakość to przede wszystkim nie odznaki, bo te są ważnym, ale nie najważniejszym wyznacznikiem zadowolenia, zaufania i gatunkowości oferowanych rozwiązań. Kluczowym miernikiem poziomu Waszych Klientów powinny być osobiście zweryfikowane rekomendacje oraz wnikliwe realizować rozpoznanie rynku.
Jakość ma wagę i znaczenie.