ISO27001 to wiodąca międzynarodowa norma skupiająca się na bezpieczeństwie informacji. Została ona opublikowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) we współpracy z Międzynarodową Komisją Elektrotechniczną (IEC). Obie te organizacje są wiodącymi podmiotami międzynarodowymi, które opracowują międzynarodowe standardy.
ISO 27001 jest częścią zestawu standardów opracowanych w celu obsługi bezpieczeństwa informacji: serii ISO/IEC 27000. Jego pełna nazwa to „ISO/IEC 27001 – Bezpieczeństwo informacji, cyberbezpieczeństwo i ochrona prywatności – Systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji – Wymagania”. Firmy posiadające certyfikację ISO27001 są organizacjami bezpiecznymi i odpowiedzialnymi w zakresie najwyższych standardów ochrony danych, ich przetwarzania i przechowywania. Firmy z ISO27001, to biznesy godne zaufania pod katem wszelakich form związanych z cyfryzacją, cyberbezpieczeństwem i automatyzacją przetwarzania danych.
Jakie są ramy ISO oraz cel i znaczenie ISO27001?
Ramy ISO to połączenie różnych standardów, z których mogą korzystać organizacje. ISO 27001 zapewnia ramy pomagające organizacjom dowolnej wielkości i dowolnej branży w ochronie ich informacji w systematyczny i opłacalny sposób poprzez przyjęcie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (ISMS).
Norma ISO27001 nie tylko zapewnia firmom niezbędny know-how do ochrony ich najcenniejszych informacji. Po drugie norma ta pozwala również uzyskać certyfikat zgodności z ISO 27001 i w ten sposób udowodnić swoim klientom i partnerom, że chroni ich dane. Ponieważ jest to międzynarodowy standard, ISO 27001 jest łatwo rozpoznawalny na całym świecie, zwiększając możliwości biznesowe dla organizacji i profesjonalistów.
Jakie są trzy zasady ISO27001?
Podstawowym celem ISO 27001 i Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji jest ochrona trzech aspektów informacji:
- Poufność: Tylko upoważnione osoby mają prawo dostępu do informacji.
- Integralność: Tylko upoważnione osoby mogą zmieniać informacje.
- Dostępność: Informacje muszą być dostępne dla upoważnionych osób zawsze wtedy, gdy są potrzebne.
Firmy z certyfikatem ISO27001 gwarantują więc poufność, integralność i dostępność danych w zakresie ich zbierania, przetwarzania i przechowywania. Szczególne znaczenie w tym zakresie mają firmy z sektora zaufania publicznego; towarzystwa ubezpieczeniowe, banki, placówki opieki zdrowotnej.
Bardzo ważne jest aby certyfikat ISO27001 posiadały również firmy z sektora nowych technologii i BIG DATA. które używają systemów do agregowania, kategoryzowania i przetwarzania danych. Do tej kategorii firm z pewnością można zaliczyć firmy telematyczne. Z pewnością oferują one system GPS dla flot i usługi zarządzanie flotą samochodową w firmie. Dzięki ISO27001 firmy telematyczne mogą oferować najwyższy standard bezpieczeństwa danych swoich klientów.
Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w firmie?
Istnieją cztery podstawowe korzyści biznesowe, które firma może osiągnąć dzięki wdrożeniu ISO 27001:
- Przestrzeganie wymagań prawnych — liczba przepisów ustawowych, wykonawczych i wymagań umownych związanych z bezpieczeństwem informacji stale rośnie. Dobrą wiadomością jest to, że większość z nich można rozwiązać, wdrażając ISO27001. Ta norma zapewnia idealną metodologię, aby spełnić je wszystkie. Firmy posiadające ISO 27001 spełniają surowe standardy prawne na polu krajowym i unijnym.
- Osiągnięcie przewag konkurencyjnych. Jeśli Twoja firma uzyska certyfikat, a konkurenci nie, możesz mieć nad nimi przewagę w oczach klientów. Z pewnością Ci klienci którzy są wrażliwi na punkcie bezpieczeństwa swoich informacji i danych, które przetwarzasz dla sowich klientów. Firmy z ISO27001 to organizacje o najwyższym stopniu bezpieczeństwa danych i informacji – godni zaufania partnerzy biznesowi.
- Niższe koszty. Główną filozofią ISO27001 jest zapobieganie incydentom związanym z bezpieczeństwem – a każdy incydent, duży lub mały, kosztuje. Dlatego zapobiegając im, Twoja firma zaoszczędzi całkiem sporo pieniędzy. Firmy z ISO27001 to firmy stabilne, odpowiednio planujące swoje strategiczne ruchy.
- Lepsza organizacja. Zazwyczaj szybko rozwijające się firmy nie mają czasu na zatrzymanie się i zdefiniowanie swoich procesów i procedur – w konsekwencji pracownicy często nie wiedzą, co należy zrobić, kiedy i przez kogo. Wdrożenie ISO27001 pomaga rozwiązywać takie sytuacje, ponieważ zachęca firmy do spisania swoich głównych procesów (nawet tych niezwiązanych z bezpieczeństwem), co pozwala im ograniczyć czas tracony przez pracowników i zachować krytyczną wiedzę organizacyjną, która w przeciwnym razie mogłaby zostać utracona, gdy ludzie opuścić organizację. ISO27001 w firmie jest oznaką sumienności, skrupulatności i czystości procesów.
Jak certyfikat normy ISO 27001 od Cartrack Polska wpływa na bezpieczeństwo danych i ochronę informacji?
Warto zaznaczyć, że Cartrack Polska, obecna na rynku od 2009. Po wtóre, to jedyna firma telematyczna wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu 2021 i 2022. Finalnie to stabilna firma świadcząca profesjonalne usługi doradcze z zakresu zarządzania flotą będąca producentem urządzeń i oprogramowania. Cartrack Polska posiada certyfikat ISO27001 co gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, poufności i integralności danych obsługiwanych klientów. W Polsce z rozwiązań BIG DATA Cartrack Polska korzystają tysiące klientów. Finalnie nasz system monitoringu GPS dba o bezpieczeństwo i mobilność ponad 55 000 pojazdów każdego dnia.
Podsumowując, Cartrack Polska to część globalnego koncernu Cartrack Holding, który obecnie obsługuje ponad 1 750 000 pojazdów całym świecie. W skali globalnej Cartrack zatrudnia prawie 3000 osób prowadząc działalność na 23 rynkach. Warto zaznaczyć, że firma notowana jest na NASDAQ. Poprzez to oferujemy analityczne narzędzia do mobilnego i nowoczesnego zarządzania zasobami firmowymi w oparciu o sprawdzoną platformę SaaS
Na końcu wypełnij poniższy formularz jeżeli chcesz redukować koszty, optymalizować procesy biznesowe. Warto się z nami skontaktować jeżeli chcesz również realizować ambitne cele z zakresu ESG (raportowanie pozafinansowe):