Koszty prowadzenia firmy w Polsce

Koszty prowadzenia firmy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wpływ na nie ma polityka Rządu, decyzje Rady Polityki Pieniężnej i polityka monetarna NBP oraz czynniki makroekonomiczne; epidemia, wojna w Ukrainie, sankcje gospodarcze i nastroje konsumenckie. Koszty firmy są zatem coraz trudniejsze do oszacowania z uwagi na ogromną dynamikę zmian.

Co wchodzi w skład koszyka wydatków polskiego biznesu?

Polski Instytut Ekonomiczny pod koniec 2021 zapytał polskich przedsiębiorców jakie działania zamierzają realizować w 2022 roku. Zgodnie z wynikami tego badania, opublikowanymi w 1 numerze Tygodni Gospodarczego PIE w 2022 roku, aż 59% przedsiębiorców chce zacieśniać relacje z klientami. Ponadto 42% badanych zamierza w 2022 roku zwiększyć marżowość swoich produktów/usług. Według tego badania co trzeci badany chce w 2022 wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę. To pokazuje, że jeszcze na początku tego roku polski biznes bardzo lekko podchodził do koszty prowadzenia firmy.

Sytuacja zmieniła się dynamicznie po Q1 `22. Wtedy to zgodnie z finalnymi odczytami GUS poziom inflacji konsumenckiej w Polsce przekroczył wartość dwucyfrową. Co więcej, sprawił, że tempo wzrostu cen mamy najwyższe od ponad 20 lat. Rosnące ceny surowców energetycznych oraz trudne do oszacowania skutki wojny że wiele inwestycji, zostały wstrzymane. Zagrożenie utraty płynności finansowej, a nawet upadku firmy diametralnie wzrosło.

inflacja konsumencja w polsce 2022

Jak Polski Ład wpływa na podatki związane z motoryzacją i flotami pojazdów?

Niestety bałagan podatkowy związany z Polskim Ładem oraz sytuacja międzynarodowa spowodowały, że zgodnie z danymi CEIDG, w pierwszych 2 miesiącach 2022 roku zamknięto o 30% biznesów więcej niż w epidemicznym roku 2021. Już w zeszłym roku niewypłacalność zadeklarowało trochę ponad 2230 polskich przedsiębiorstw. W tym roku – jak estymuje Euler Hermes (Allianz Trade) – ta liczba może się zwiększyć nawet o 10-15 proc.

Koszty prowadzenia firmy w Polsce to nie tylko kwestie podatkowe, ale i technologia, sprzęt, personel oraz marketing, dystrybucja, sprzedaż. Personel i flota pojazdów jako główne kategorie koszty prowadzenia firmy w Polsce. Koszty wynagrodzenia specjalistów stanowią w firmach od 30 do nawet 45% ogółu ponoszonych wydatków. Kwestie związane z amortyzacją i flotą samochodów to przeciętnie 20 – 30% generowanych przez biznes kosztów. Na trzecim miejscu znajdują się podatki (to od 10 do 20% ogółu kosztów). Dalej, na czwartym – opłaty bieżące jak prąd, woda, media itd., które mogą „ważyć” nawet 10% globalnego budżetu każdej firmy. W skutek inflacji koszty prowadzenia firmy wzrosły w ujęciu r./r. o ponad 25%!

rosnace ceny paliw, ceny paliwa, koszty paliwa, koszty prowadzenia firmy,

Struktura kosztów polskich firm, a zatem i koszty prowadzenia firmy w Polsce, zjadają część marżową i zyski. W portfelach polskich firm zostaje coraz mniej środków już nie tylko na rozwój, ale i na bieżące utrzymanie organizacji. Coraz powszechniejszym procesem w polskim biznesie staje się szukanie oszczędności. Obserwuje się także redukcję wydatków i planowanie dalszej redukcji finansowego zaangażowanie w wybrane projekty. Aby jednak oszczędności w firmie znaleźć trzeba wspierać się na technologii i analityce danych. Dzięki temu podejmowane decyzje będą zakotwiczone w realnej rzeczywistości biznesowej, a nie oparach absurdu domniemań i emocji.

Jak technologia porządkująca zarządzanie danymi wpływa na koszty prowadzenia firmy w Polsce?

Aby czymś odpowiednio zarządzać trzeba potrafić to policzyć. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ująć w sposób analityczny i matematyczny efektów naszej pracy, decyzji i działań nie ma możliwości aby efektywnie nimi zarządzać. Firmy zarządzane przez dane, a nie emocje czy moc przeczucia, będą bardziej odporne na negatywne skutki wzrostu cen i nadchodzących problemów gospodarczych.

Według aleBank.pl, wyniki badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazują, że 65% mikro-, małych i średnich firm uważa “wzrost kosztów firmy” za główne wyzwanie w 2022 roku. Badanie to objęło firmę wskazane przez portal ekonomiczny aleBank.pl. Za kolejne kluczowe wyzwania bieżącego roku polskie firmy wskazały „znalezienie nowych pracowników” (17%) oraz „spadek sprzedaży” (16%). Warto jednak wskazać, że taki pesymizm wykazały polskie firmy w badaniu realizowanym w październiku 2021.

O ile trend wskazujący na wyhamowanie inwestycji jest mocny, o tyle polskie biznesu wiedzą, że aby ciąć koszty prowadzenia firmy w Polsce, trzeba inwestować w technologię telemetryczną. Jeżeli Twoja firma zależy od poziomu mobilności pracowników nie ma na co czekać! Wszystkie modele analityczne wskazują, że pierwsze obniżki cen i stóp procentowych możemy spodziewać się dopiero pod koniec 2023 roku. Finalnie spodziewać się możemy reakcji rynkowej na ten działania  – dopiero w 2024.

Technologia telemetryczna daje błyskawiczny zwrot z inwestycji (ROI) i już po kilku miesiącach zwraca początkowe „koszty wejścia”. Telemetria porządkuje, kategoryzuje i umożliwia skrupulatną analizę danych pochodzącą z pojazdów firmowych. Dzięki temu możemy analizować pełne spektrum czynników i zmiennych, które faktycznie generują koszty i wpływają na operacyjność naszej organizacji. Tylko firma zarządzana poprzez dane będzie w stanie elastycznie minimalizować skutki inflacji i dynamiki zmian podatkowych.

Cartrack Polska od ponad 13 lat dba o bezpieczeństwo finansowe flot, dostarczając autorskiej technologii do monitorowania i zarządzania flotą. W kontekście koszty prowadzenia firmy w Polsce system Cartrack pozwala na zarządzanie budżetem jednej z największej kategorii wydatków w firmie.

koszty prowadzenia firmy, etoll cartrack, gps cartrack

Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy?

Prowadzenie biznesu za każdym razem jest sporym wyzwaniem. Przedsiębiorczość i kreatywność polskiego przedsiębiorcy wystawiane są na nieustanny test. Stawiamy czoła ogromnym wyzwaniom: presji inflacyjnej i polityce fiskalnej. Nasze rozważne, analityczne podejście kształtuje skuteczne decyzje. W obliczu tych trudności, kompleksowość działa na naszą korzyść. Zarządzanie ryzykiem, kosztami i zakupami są strategicznie ważnymi obszarami gdy mówimy w kategorii koszty prowadzenia firmy w Polsce.

Złe podejście do określenia budżetu, lub jego zacieśniania, może doprowadzić do operacyjnej niewydolności organizacji. Po wtóre, może również doprowadzić do spadku jakości nieakceptowalnego przez rynek lub pozbyciu się najważniejszych przewag konkurencyjnych. W efekcie, decyzje podejmowane pochopnie, mogą doprowadzić do fatalnych w konsekwencjach skutków dla biznesu.

Cartrack Polska od ponad 13 lat pomaga polskim przedsiębiorcom, których biznes wspiera się na mobilności ich pracowników. Twoja firma działa płynnie dzięki specjalistom, którzy każdego dnia wyruszają w trasę w roli handlowca, serwisanta, dostawcy, doradcy, audytora? Pamiętaj, że autorska i wielokrotnie nagradzana technologia telemetryczna od Cartrack Polska powinna być dla Ciebie priorytetem zakupowym.

lokalizacja samochodów, system monitoringu pojazdow gps, system monitorowaina pojazdów gps, tańsze paliwo

Cartrack Polska umożliwia podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. Skutkują one nie tylko poprawą efektywności finansowej realizowanych zadań, ale pozwalają również zwiększać efektywność procesów biznesowych w firmie. Co więcej, wspieramy również realizację ambitnych projektów z zakresu ekologii, CSR, HR, employer brandingu oraz grywalizacji. Wypełnij poniższy formularz aby dowiedzieć się więcej. Finalnie zaprezentujemy Ci nasz system i korzyści, jakie płyną z jego implementacji w Twojej flocie: