Nie ma wątpliwości, że na organizacje wywierana jest większa niż kiedykolwiek presja, by zwiększać różnorodność personelu i pielęgnować zasady tolerancji wewnątrz struktur biznesowych firmy.
Pomijając ważne kwestie społeczne i etyczne, okazuje się, że stawianie na różnorodność ma również znaczenie dla codziennego sukcesu organizacji. Ogromne ilości badań pokazały, że różnorodne zespoły są zwykle bardziej inteligentne, elastyczne i otwarte na nowe pomysły. Często działają logiczniej, wykazują większą kreatywność i skuteczniej wykrywają błędy myślowe. Mądre firmy i organizacje tak budują zespoły i procesy rekrutacyjne, aby stworzyć bardzo różnorodne zespoły. Po wtóre chcą też zapewnić im jak najbardziej przyjazne miejsce do pracy.
Jednocześnie ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że organizacje to miejsca zajęte pracą. Często też posiadają przytłaczającą ilość zmian zachodzących i wieloma różnymi konkurującymi ze sobą celami każdego dnia. Teoretycznie organizacja powinna po prostu zobowiązać się do większej różnorodności naraz w całej firmie i zaczyna się to dziać.
Dlatego ważne jest, aby zadać sobie pytanie: Czy powinniśmy myśleć jednolicie o wdrażaniu inicjatyw na rzecz różnorodności zespołów? Lub też czy istnieje sposób na skupienie wysiłków na różnorodności w wczesnych etapach i kluczowych obszarach firmy? Albo czy to przyniesie najlepsze wyniki i pozytywny rozmach? Czy, jak to wpłynie na całą organizację?
Siłą naszej organizacji są ludzie. To dziesiątki indywidualności, setki historii życiowych i miliony codziennie generowanych pomysłów. Nowoczesne organizacje rozumieją, że sukces to nie tylko jakość i cena produktu. Decydujące znaczenie mają ludzie, kierujący kluczowymi procesami. Stawiamy zawsze na ludzi o otwartych umysłach, ciekawych osobowościach i dynamicznym podejściu do zadań służbowych. Budujemy zespoły dla kreatywnych środowisk pracy, gdzie codziennie spotykają się inspirujące pomysły. Różnorodność jest paliwem tworzącym silne zespoły, a co za tym idzie – dynamizującym rozwój całej organizacji – podkreśla Kamil Jakacki, dyrektor sprzedaży i rozwoju Cartrack Polska.
Gdzie różnorodność ma największy wpływ.
Badania dr. Valerie Purdie Greenaway z Columbia University wykazują, że różnorodne zespoły korzystają z czterech rodzajów działań. Te działania są istotne przy wprowadzaniu nowych produktów, rozwiązywaniu problemów z istniejącymi, planowaniu przyszłości firmy i reagowaniu na kryzysy. To wynika z umiejętności różnorodnych zespołów w wykrywaniu i poprawianiu błędów w myśleniu. Dodatkowo, generują one innowacyjne pomysły oraz uwzględniają szersze zmienne w planowaniu.
Częściowo powodem tego jest to, co naukowcy nazywają opracowaniem poznawczym – procesem dzielenia się, kwestionowania i poszerzania naszego myślenia. Zasadniczo różne zespoły zmuszają się nawzajem do głębszego przemyślenia swojego rozumowania i bardziej obiektywnego badania faktów. Aktywnie dzielą kontrfakty, unikając pewników i minimalizując „społeczne próżniactwo” – nie przyjmują rzeczy bezkrytycznie. Krótko mówiąc, zróżnicowane zespoły mają tendencję do dochodzenia do lepszych wniosków, ponieważ wnioski te zostały dokładniej przetestowane.
W obliczu dzisiejszej niepewności i zmienności, twoja firma najprawdopodobniej zaangażowana jest w:
Wprowadzanie nowego produktu, rozwiązywanie problemów z istniejącym produktem lub procesem, planowanie przyszłości oraz reagowanie na kryzysy.
Oto dlaczego różnorodność ma znaczenie w każdym przypadku.
1. Wprowadzenie na rynek nowego produktu.
Zróżnicowane zespoły mogą przynosić coraz więcej nowatorskich pomysłów. Tarcia wynikające z posiadania różnych doświadczeń, pomysłów i filozofii mogą być w tej chwili nieprzyjemne. Aczkolwiek głosy pracowników dodają nowych perspektyw. Pomaga to w kreowaniu kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań.
W badaniu nad 7600 londyńskimi firmami, zespół naukowców wykazał, że różnorodne zarządzanie sprzyja nowym innowacjom. To ciekawe wnioski dla biznesu, zwłaszcza przy dynamicznym eksporcie za granicę.
2. Rozwiązywanie problemów z istniejącym produktem lub procesem.
Badania ukazują, że mocno zróżnicowane zespoły – z różnymi poglądami, płcią i orientacją – są lepsze w wykrywaniu błędów. Bez względu na obszar, różnorodność podnosi zdolność wykrywania błędów w niemalże wszystkich kwestiach.
Jest mniej prawdopodobne, że przegapisz perspektywę niektórych interesariuszy. Im więcej różnych punktów spojrzenia na daną usługę, proces lub produkt tym lepiej zostanie on zrecenzowany. A także potencjalnie szybciej uwolniony od wad.
3. Planowanie na niepewną przyszłość.
Zróżnicowane zespoły skupiają się bardziej na faktach i przetwarzają je ostrożniej niż zespoły jednorodne. To zmniejsza ryzyko myślenia grupowego – decyzje jednorodnych zespołów bywają mniej racjonalne i bardziej ryzykowne.
Różnorodne grupy pracują dłużej, prowadzą burzliwe debaty, lecz osiągają trafniejsze rezultaty i bardziej realistyczne decyzje. W tym miejscu warto również wspomnieć, że dużym wyzwaniem jest zarządzanie silnym zróżnicowanym zespołem.
Posiadanie „na pokładzie” wielu indywidualności to bardzo inspirujące i ciekawe zadanie. Jako menadżer codziennie muszę konfrontować się bardzo różnorodnymi podejściami do rozwiązania tego samego problemu. Różnorodność budzi zdrową konkurencję i wyzwala wspaniałe pokłady kreatywności. Moim głównym zadaniem jest stworzenie takich codziennych okazji do wymiany poglądów, aby każdy uczestnik dyskusji (pomysłu projektowego) czuł się ważny i doceniany. Nauczyłem się czerpać korzyści i być wdzięcznym za dostarczanie mi tak dużej liczby różnych perspektyw i możliwości działania wobec każdego realizowanego projektu. Dzięki temu jesteśmy innowacyjni i potrafimy oferować na rynku usługi, które realnie odpowiadają na potrzeby klientów – mówi Kamil Jakacki, dyrektor sprzedaży i rozwoju Cartrack Polska.
Dynamizm różnorodności.
Chcemy zostawić Cię z dwiema myślami: Po pierwsze, nie wystarczy wiedzieć, że różnorodność jest ważna dla Twojej firmy. Chcemy wiedzieć, kiedy, dlaczego i jak to jest ważne. Wiemy, że gdy stawka jest wysoka — polegamy na opracowaniu innowacyjnego produktu lub pomysłu, borykamy się z niepewnością. Gdy nadciąga kryzys — zróżnicowane zespoły mają kluczowe znaczenie.
Po drugie, w ramach kategorii tożsamości i poznania różnorodność przybiera wiele specyficznych form. W badaniach okazało się, że wiele z tych form ma kluczowe znaczenie dla poprawy wydajności pracy firmy.
Innymi słowy, bądź różnorodny w sposobie myślenia o różnorodności. Szukaj pracodawców którzy tworzą zdywersyfikowane środowiska pracy. Bądź menadżerem, który kreuje miejsce pracy w taki sposób, aby różnorodność i naturalna ludzka zdolność do wyrażania opinii były codziennością.
Praca w Cartrack Polska. Szanujemy różnorodność.
Pracuj w Cartrack Polska – nowoczesnej firmie telemetrycznej jako jedynej w branży wyróżnionej prestiżowym tytułem Gazele Biznesu 2021 i 2022. Dołącz do jednego z wielu zespołów i aplikuj w naszych otwartych procesach rekrutacyjnych i kliknij w grafikę:
One thought on “Siła zespołu tkwi w jego różnorodności.”
Comments are closed.