Historia Globalnego Systemu Lokalizacyjnego ma już kilka dekad (system GPS). Zasada działania GPS wykorzystywana jest przez dekady przez przemysł, biznes i indywidualne jednostki. GPS do samochodów firmowych staje się coraz popularniejszym trendem. Do lamusa odeszło już dawno postrzeganie GPSu poprzez pryzmat kontroli, ograniczania i siłowego dyscyplinowania pracownika. Odpowiadamy też na kluczowe pytanie – do czego służy GPS w firmowej flocie?
Co to jest system GPS?
Obecnie GPS samochodów służbowych oznacza spore uproszczenie rozbudowanych narzędzi telemetrycznych, których głównym zadaniem jest optymalizacja kosztów. Technologia GPS pozwala również na zwiększenie zielonego profilu car parku i efektywniejsze zarządzanie pracownikami w czasie i przestrzeni. Dzięki satelitom oraz ustalaniu pozycji możliwe jest realizowanie działań handlu, przemysłu i usług.
Historia lokalizowania i systemów GPS.
Global Positioning System (GPS) to twór amerykańskich władz (Departament Obrony USA), który powstał na początku lat `70 XX wieku. Pierwotnie miał obsługiwać wyłącznie amerykańskie wojsko oraz instytucje centralne. Jednak na skutek kilku zdarzeń z lat `80 XX wieku uznano, że system GPS powinien być udostępniony do zastosowań cywilnych. Ostatecznie Globalny System Pozycjonowania pod koniec 1993 był gotowy do cywilnego użytku i działania.
Jak działa GPS?
GPS opiera się o 31 satelitów krążących na orbicie okołoziemskiej, na wysokości ok. 20 000 km nad ziemią. System działa na obszarze całej ziemi, o ile odbiornik połączy się z minimum 3 (obraz 2D) lub 4 (obraz 3D – wraz z wysokością) satelitami. Dzięki działaniu systemu GPS podawana jest dokładna pozycja co sprzyja działaniu wszelakiej maści lokalizatorów.
Niezależnie od mocy odbiornika system GPS ma trudności z operowaniem w niezwykle trudnym terenie jak gęste lasy, kaniony, jaskinie czy pomieszczenia uniemożliwiające nadawanie/odbieranie sygnału. W sposób ciągły działa nieustannie minimum 28 z 31 satelitów. Zawsze prowadzone są jakieś prace programistyczne, serwisowe i naprawcze, przez co rzadko absolutnie cały system jest w 100% sprawny. O sprawność systemu dbają amerykanie – to oni na swój koszt wymieniają zepsute, stare i wadliwe satelity, cały czas nieodpłatnie udostępniając ten system dla każdego, kto zechce z niego korzystać. Mimo ponoszonych kosztów, zyski dla gospodarki światowej i amerykańskiej są niewspółmiernie większe niż bieżące koszty utrzymania systemu.
GPS działa nie tylko w oparciu o gęstą sieć satelit orbitujących dookoła kuli ziemskiej, ale składa się również z 12 stacji nadzoru naziemnego rozmieszczonych w miarę równomiernie blisko równika. Celem tych stacji jest ciągłe monitorowanie ruchów satelitów i dbanie o sprawność całego systemu. Dzięki tak skonstruowanej strukturze systemy lokalizacja dowolnego przedmiotu, wyposażonego w lokalizator, jest możliwa do podania z bardzo dużą dokładnością.
Do czego służy system nawigacji satelitarnej? Zastosowania GPS.
GPS i lokalizatory oparte o tą technologią są główną funkcjonalnością współczesnych i zaawansowanych technologicznie produktów telemetrycznych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wybieranych w Polsce jest Cartrack Polska. GPS we flocie ma za zadanie nie tylko lokalizować ruchomości firmowe w czasie rzeczywistym, ale również dostarczać ogromnej liczby danych z każdej monitorowanej jednostki.
Systemy GPS (monitoring flot samochodowych) pozwalają obecnie indukcyjnie podłączyć się pod główne magistrale informacyjne w pojeździe. Narzędzie to pozwala czerpać wszelkie informacje na temat stanu samochodu, użycia konkretnych podzespołów oraz badać choćby przeciążenia, na które wystawiony jest pojazd. GPS we flocie pozwala oszczędzać pieniądze poprzez wpływanie na zachowania pracowników prowadzących samochody. Pamiętajmy, że bardziej lekka, płynna i defensywna jazda sprzyja mniejszemu zużyciu paliwa (średnio od 0,4 do 1 l/100km dla każdego monitorowanego auta), rzadszym wizytom serwisowym, dłuższej żywotności ogumienia, zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
GPS to podstawa skutecznego zarządzania szkodowością pojazdów, wydatkami flotowymi, efektywnością pracowników terenowych i kreacji nowych projektów, z których korzyści mogą czerpać działy handlowe, księgowe, personalne i CSRowe. GPS jest katalizatorem i kontrolerem wszelkich przemian, pozwala szybko i skutecznie reagować na potrzeby modyfikacji. Bez technologii opartej o satelitarny system lokalizacji nie sposób sobie wyobrazić skutecznie zarządzanej floty samochodowej.
Postaw na lidera w zakresie monitoringu GPS
Decydując się na wybór dostawcy usług telemetrycznych warto postawić na nagradzanych przez branżę flotą liderów. Cartrack Polska oferuje wielokrotnie nagradzane w plebiscycie Fleet Awards Polska, Fleet Derby i na targach EKO Flota modułowe rozwiązania. System Cartrack Polska jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem telemetrycznym w naszym kraju. Monitoring pojazdów GPS Cartrack Polska codziennie wspiera operacyjnie biznes ponad 50 000 pojazdów na polskich drogach, a w skali globalnej Cartrack otacza ochronę nad ponad 1 600 000 samochodów.
To zobowiązanie, które zespół mobilnych techników, serwisantów, analityków oraz specjalistów z całodobowego centrum monitoringu dotrzymuje nieustannie, niezależnie od warunków epidemicznych, społecznych czy gospodarczych.
8 thoughts on “System GPS – czym jest i do czego służy GPS.”
Comments are closed.