Jednym z istotnych problemów przedsiębiorców jest bezpieczeństwo pracowników. Niezależnie od branży praktycznie wszędzie spotykamy personel, który w ramach codziennych obowiązków realizuje podróże służbowe w wymiarze setek, a nieraz – tysięcy kilometrów miesięcznie. Wszechobecne floty pojazdów są naturalną częścią praktycznie każdego firmowego ekosystemu. Telematyka i nowoczesne systemy BIG DATA od Cartrack pomagają realizować te cele.
Pracownicy, aby wywiązać się z narzuconych obowiązków, często naginają przepisy i zasady bezpieczeństwa drogowego. Zmęczenie, nadmierna prędkość i niedostosowanie jazdy do warunków drogowych skutkuje wypadkami, w wyniku których ludzie tracą zdrowie, a firma ponosi straty finansowe i materialne.
Aby wyjść naprzeciw wyżej wymienionym problemom pracodawca powinien posiadać system kontroli, dzięki któremu jest możliwe wykrywanie nieprawidłowości i wyciąganie konsekwencji. Szczególnie istotny jest wgląd w styl jazdy pracowników, który kontekście bezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę.
Trudności w zarządzaniu flotą bez telematyki.
Rozwiązaniem problemów kontroli kierowców i bezpieczeństwa na drodze są systemy telematyczne, czyli nowoczesne rozwiązania do zarządzania flotą samochodową. Systemy te składają się z części sprzętowej oraz dedykowanego oprogramowania.
Urządzenia montowane w pojazdach zbierają szczegółowe dane o wykorzystaniu pojazdu z trzech źródeł: szyny CAN pojazdu, GPS oraz akcelerometru. Oprogramowanie zbiera i analizuje wiele parametrów jazdy, a wśród nich również te wskaźniki, które bezpośrednio świadczą o stylu prowadzenia auta (przekraczanie obrotów silnika, mocne przyspieszenia i hamowania, ostre skręty).
Osoba zarządzająca flotą otrzymuje bardzo dokładną ale również przejrzystą informację zwrotną o tym, jakimi kierowcami są poszczególni pracownicy. Przykładowo wysoka płynność oznacza niewielką ilość gwałtownych przyspieszeń i ostrych hamowań, z kolei na bezpieczeństwo składać się może przestrzeganie ograniczeń prędkości.
Jedną z wielu zalet wdrożenia telematyki jest poprawa bezpieczeństwa kierowców, wynikająca z faktu nieustannego monitorowania przez system ich zachowań podczas jazdy. Ponieważ rejestrowany jest cały przebieg jazdy i sposób użytkowania pojazdu, kierowcy samochodów z telematyką jeżdżą ostrożniej, mniej agresywnie i bardziej ekonomicznie. W praktyce przekłada się to nie tylko na wzrost ogólnego bezpieczeństwa na drogach, ale także generuje wymierne zyski dla firmy z uwagi na stosowanie zasad ecodrivingu co przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa w firmowej flocie.
System dostarcza przejrzystych informacji o mocnych obszarach pracownika oraz tych, nad którymi musi jeszcze pracować. Informacje te mogą być bardzo pomocne we wspieraniu pracowników nauce i doskonaleniu stylu jazdy. Dzięki szczegółowym raportom stylu jazdy menedżer otrzymuje narzędzie do przeprowadzania skutecznych i przede wszystkich konstruktywnych rozmów z pracownikami i motywacji ich poprzez różnego rodzaju narzędzia umożliwiające zdrową rywalizację. Istnieje możliwość analizowania danych historycznych i porównywania z aktualnymi wynikami, co w perspektywie długofalowej umożliwia efektywną pracę nad zmianą nawyków poszczególnych kierowców.
Bezpieczeństwo kierowców – bez telematyki ani rusz.
Jednym ze skutecznych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa kierowców jest również wprowadzenie tzw. „grywalizacji”. Jest to motywowanie pracowników przy użyciu zdrowego i biznesowego mechanizmu gier. Pracownicy są aktywnie angażowani w poprawę nawyków drogowych poprzez uczestnictwo w konkursie. W czasie projektu styl ich jazdy jest punktowany w zależności od ilości „niebezpiecznych zachowań ” tj. przekroczenia prędkości, zbyt wysokich obrotów silnika, ostrych skrętów, mocnych przyspieszeń i hamowań. Na podstawie zebranych danych system tworzy ranking kierowców, a pracownicy na bieżąco widzą swoją pozycję w rankingu wraz z informacją, jakie przekroczenia drogowe na nią wpłynęły. Aktywuje się u ludzi element rywalizacji i nauki poprzez zabawę utrwalając również pozytywne wzorce.
Opisane powyżej sposoby poprawy bezpieczeństwa kierowców jeszcze kilkanaście lat temu były niemożliwe ze względów technologicznych i mieściły się w kategorii „Science Fiction”. Postęp technologiczny i informatyzacja spowodowały, że dziś narzędzia telematyczne są w zasięgu ręki każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Przy regularnym wykorzystaniu systemów telematycznych i długofalowej pracy z ludźmi właściciele firm mają możliwość skutecznej poprawy bezpieczeństwa kierowców, a przede wszystkim poprawy ich nawyków na drodze. Cartrack Polska oferuje najnowsze systemy wspierane przez ponad 15 lat technologicznego know-how. Ponad 1 500 000 monitorowanych pojazdów na 24 rynkach w skali świata, i ponad 48 000 objętych ochroną samochodów w Polsce jest dowodem zaufania, jakim obdarzyli nas przedsiębiorcy i menadżerowie flot. W Cartrack Polska nie zajmujemy się tylko „sprzedażą GPSów”, a oferujemy kompleksowe i wielowątkowe zarządzanie procesami w obrębie floty samochodowej. Wspieramy naszych Klientów dzięki mobilnym ekipom serwisowo-technicznym, oferujemy komfort i bezpieczeństwo poprzez Centrum Monitoringu 24/7, jesteśmy cały czas gotowi nieść analityczną i ekspercką pomoc z uwagi na pracujących z nami analityków i praktyków car fleet managementu.
4 thoughts on “Wpływ telematyki na bezpieczeństwo kierowców.”
Comments are closed.