Pracownik zawsze na pierwszym miejscu – wellbeing w praktyce.

Wellbeing – elastyczne godziny pracy, prywatna opieka medyczna, dofinansowanie rodzinnych wakacji czy dobrej klasy samochód służbowy. Udowodniono, że takie korzyści poprawiają samopoczucie pracowników w miejscu pracy. Wprowadzając te korzyści, organizacje mają pewność, że ich pracownicy zyskują lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co ostatecznie ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne pracownika.

Raport Gallupa wykazał, że 76% pracowników przyznało się do doświadczania objawów stresu i wypalenia z różnych powodów, od złego zarządzania po duże obciążenie pracą i niesprawiedliwe traktowanie w pracy. Firmy muszą podejmować dokładnie zaprojektowane wysiłki z zakresu wellbeing, aby ich pracownicy czuli się doceniani, a ich dobre samopoczucie było dla nich najwyższym priorytetem.

Sprawdź aktualne procesy rekrutacyjne w Cartrack Polska
Sprawdź aktualne procesy rekrutacyjne w Cartrack Polska

Czym jest dobrostan pracowników (wellbeing)? Świece sojowe to nie wszystko.

Dobre samopoczucie to zasadniczo to, jak ktoś myśli o różnych aspektach swojego życia – życiu domowym, zdrowiu, relacjach z innymi, pracy i innych zajęciach. Chodzi o to, czy pracownicy czują się dobrze i szczęśliwi. Mówiąc o samopoczuciu pracowników, pomyśl o tym, jak obowiązki, oczekiwania, poziom stresu i środowisko ich pracy wpływają na ich ogólny stan zdrowia i szczęście.

Pamiętajmy, że tworzenie zdrowej atmosfery w pracy to nie inwestowanie w świece sojowe. Wellbeing to budowanie atmosfery sprzyjającej rozwojowi i przyjacielskiej atmosfery.

Czym jest wellbeing w miejscu pracy?

Dobrostan pracowników odnosi się do wszystkich aspektów życia zawodowego, w tym środowiska, w którym pracują, klimatu w miejscu pracy oraz tego, jak pracownicy postrzegają swoją codzienną pracę. Dobre samopoczucie jest kluczowym czynnikiem decydującym o długoterminowym sukcesie i skuteczności organizacji.

Zgodnie z raportem CIPD dotyczącym zdrowia i dobrego samopoczucia, menedżerowie HR stwierdzili w ankiecie, że tylko 40% firm w Wielkiej Brytanii ma samodzielną strategię dobrego samopoczucia pracowników. Co więcej, zdrowie psychiczne jest odpowiedzialne za 56% długotrwałych nieplanowanych nieobecności, co czyni je najczęstszą przyczyną długotrwałej nieobecności.

Dobre samopoczucie pracowników a zaangażowanie

Dobre samopoczucie pracowników obejmuje kilka kategorii, które mogą obejmować:

  • Zdrowie fizyczne
  • Zdrowie emocjonalne
  • Samopoczucie psychiczne
  • Związki międzyludzkie
  • Stabilność finansową

Zasadniczo dobre samopoczucie pracowników patrzy na doświadczenia pracowników w pracy z holistycznego punktu widzenia i pyta: „czy mają to, czego potrzebują, aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę?”. Przyjrzenie się dobremu samopoczuciu pracowników w miejscu pracy jest ważne dla zmniejszenia stresu związanego z pracą lub stworzenia zachęt do zdrowego życia.

Z drugiej strony działania z zakresu wellbeing pozwalają osiągnąć cele biznesowe.

Udowodniono, że dbanie o dobre samopoczucie pracowników:

  • Zmniejsza rotację personelu
  • Poprawia produktywność i wydajność
  • Zwiększa retencję pracowników
  • Dostarcza wyższe zyski w ujęciu biznesowym
  • Redukuje absencję.

Sprawdź aktualne procesy rekrutacyjne w Cartrack Polska
Sprawdź aktualne procesy rekrutacyjne w Cartrack Polska

Emocjonalne zaangażowanie pracowników, jakie mają dla swojej firmy, oznacza, że ​​zaangażowani pracownicy rzeczywiście dbają o pracę, którą wykonują. Nie pracują tylko dla wynagrodzenia, ale pracują na rzecz celów organizacji, ostatecznie przyczyniając się do większego sukcesu firmy. Osoba, która związana jest z naszą organizacją nie tylko dla pieniędzy, utożsamia się z jej DNA, jest bardzo cennym ogniwem rozwoju marki.

Naszą największą wartością są ludzie, z którymi pracujemy. Cartrack Polska to wiele zróżnicowanych zespołów składających się z dziesiątek zaangażowanych pracowników. Każda osoba ma swoje problemy, wymagania, historię i potrzeby. Zarządzanie zespołem to nie tylko wyznaczanie celów, monitoring i nadzór i wyznaczanie kierunku działania. Kładziemy ogromny nacisk na to aby słuchać naszych pracowników, analizować każdą wskazówkę i budować wzajemne zaangażowanie i szacunek. W Cartrack Polska mamy szereg benefitów pozapłacowych oraz kompleksowo opracowane programy z zakresu wellbeing w taki sposób, aby pracownik realizował swoje pasje i zadania w jak najlepszym środowisku – podkreśla Kamil Jakacki, dyrektor sprzedaży i rozwoju Cartrack Polska.

Dlaczego dobre samopoczucie pracowników jest ważne? Świece sojowe i miła atmosfera to nie wszystko.

Jeśli nie stosujesz proaktywnego podejścia do dobrego samopoczucia w miejscu pracy, to jest bardziej prawdopodobne, że Twoi pracownicy będą nieszczęśliwi, zdemotywowani i nieproduktywni. Musisz się tym zająć natychmiast. W końcu wszyscy spędzamy większość tygodnia w miejscu pracy (czasem nawet 40+ godzin tygodniowo).

Tworzenie inicjatyw na rzecz dobrego samopoczucia pracowników powinno być tak samo ważne, jak budowanie marki i rozwój produktu. Musisz pomyśleć o swoich ludziach – zastanów się, co zamierzasz zrobić, aby poprawić ich szczęście w miejscu pracy. Może naprawdę coś zmienić i poprawić produktywność pracowników w całej organizacji.

Chcemy być blisko potrzeb naszych pracowników. W Cartrack Polska chcemy troszczyć się możliwie kompleksowo o dobre samopoczucie i nastawienie pracowników. Z tego też względu oferujemy prywatną opiekę medyczną, bony upominkowe z różnych okazji (np. Dzień Dziecka) oraz możliwość nocowania w mieszkaniach, które przystosowujemy specjalnie na potrzeby przyjeżdżających do Warszawy pracowników. Widzimy, że troska i zdrowie psychiczne i fizyczne naszych pracowników przeradza się we wzrost zaufania wobec organizacji, przywiązanie i większą inicjatywę oraz kreatywność w realizacji zadań. Zarząd i menadżerowie Cartrack są świadomi roli, jaką odgrywa utrzymanie dobrego samopoczucia i zdrowia swojego zespołu – podkreśla Kamil Jakacki, dyrektor sprzedaży i rozwoju Cartrack Polska.

Budowanie dobrej atmosfery w pracy nie polega na kupowaniu kadzideł i świece sojowe. Pamiętajmy, że dobra firma to organizacja podchodząca holistycznie do dobrostanu pracowników.

Korzyści z realizacji programu dobrego samopoczucia (wellbeing) w miejscu pracy to:

  • Lepsza koncentracja zespołu
  • Zmniejszenie stresu
  • Większa satysfakcja z pracy
  • Pozytywność wśród pracowników
  • Poprawa ogólnego samopoczucia

Konkretne korzyści dla Twojej organizacji obejmują:

  • Wyższe poziomy wydajności
  • Większą produktywność
  • Niższą rotację pracowników
  • Przyciąganie najlepszych talentów z rynku

Sprawdź aktualne procesy rekrutacyjne w Cartrack Polska
Sprawdź aktualne procesy rekrutacyjne w Cartrack Polska

Wellbeing czyli bądź postrzegany jako fantastyczne miejsce do pracy!

Poprawiając zdrowie i samopoczucie swoich pracowników, nie tylko zapewniasz im środowisko, w którym uwielbiają przychodzić do pracy każdego dnia, ale pomagasz stworzyć bardziej zmotywowaną, zaangażowaną i wydajną siłę roboczą. To ostatecznie tworzy wyższy sukces organizacyjny.

Główne domeny projektów z zakresu dobrego samopoczucia pracowników:

1. Przede wszystkim zdrowie

  • Zdrowie fizyczne – kontrole stanu zdrowia, świadczenia zdrowotne, ubezpieczenie zdrowotne, zarządzanie niepełnosprawnością, wsparcie w zakresie medycyny pracy, programy pomocy dla pracowników.
  • Kwestia zdrowia psychicznego – zarządzanie stresem, szkolenie z rozwiązywania konfliktów, szkolenie kierowników liniowych w prowadzeniu trudnych rozmów, ocena ryzyka.

2. Dobra praca

  • Środowisko pracy — ergonomicznie zaprojektowane miejsca pracy, otwarta i integracyjna kultura.
  • Dobre zarządzanie – Skuteczne zasady zarządzania ludźmi, szkolenia dla kierowników liniowych, zarządzanie absencjami chorobowymi.
  • Wymagania pracy — role zawodowe, jakość pracy, obciążenie pracą, godziny pracy, satysfakcja z pracy, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

3. Wartości/zasady

  • Przywództwo – Przywództwo oparte na wartościach, jasna misja i cele, budowanie zaufania wśród pracowników.
  • Standardy Etyczne – Godność w pracy, społeczna odpowiedzialność biznesu.
  • Różnorodność – Różnorodność i włączenie, docenianie różnicy, zaangażowanie kulturowe.

4. Zbiorowe/Społeczne

  • Employee Voice – Komunikacja, zaangażowanie w podejmowanie decyzji.
  • Pozytywne Relacje – Styl zarządzania, praca zespołowa, szacunek.

5. Rozwój osobisty

  • Rozwój kariery – Zarządzanie wydajnością, mentoring, planowanie sukcesji.
  • Emocjonalne – Pozytywne relacje, osobisty trening odporności, dobrobyt finansowy.
  • Kreatywność – Otwarta i oparta na współpracy kultura, warsztaty innowacji.

6. Dobre wybory stylu życia

  • Aktywność fizyczna – Kluby spacerowe/biegowe, joga w porze lunchu, spacery charytatywne.
  • Zdrowe odżywianie – kluby z przepisami itp.

7. Dobrobyt finansowy w pracy.

  • Uczciwa polityka płac i świadczeń — stawki płac powyżej ustawowej krajowej płacy minimalnej, elastyczny system świadczeń.
  • Planowanie emerytury — kursy przedemerytalne dla osób zbliżających się do emerytury.

Na koniec, aby poprawnie wprowadzić program wellbeing z swojej organizacji przede wszystkim musisz przeanalizować bieżące potrzeby pracowników oraz skutecznie komunikować swoje zamiary, a następnie – projekty. Pamiętaj, aby doceniać wkład pracowników w projektowanie programu wellbeing w Twojej organizacji. Powodzenia!

rekrutacja, cartrack polska
Sprawdź aktualne procesy rekrutacyjne w Cartrack Polska

2 thoughts on “Pracownik zawsze na pierwszym miejscu – wellbeing w praktyce.

Comments are closed.