Ryzyko we flocie – podejmowanie kroków w celu ograniczenia ryzyka związanego z działalnością flotową jest bez wątpienia Twoim najwyższym priorytetem, prawda? Jeśli nie, powinieneś ponownie przeanalizować swoją strategię. A to dlatego, że ryzyko związane z firmami pojazdami może powodować tymczasowe zamieszanie, tak jak w każdym innym biznesie. Wiedza o tym, jak chronić swoją działalność flotową przed zagrożeniami, może określić Twoją przyszłość i rentowność realizowanych akcji.
Ochrona floty przed zagrożeniami.
Identyfikacja i zarządzanie ryzykiem to podstawowa działalność każdej firmy. Jednak w przypadku firm flotowych istnieje krytyczny czynnik, który zagraża nie tylko interesom firmy, ale także bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu pracowników. Co to jest? Kluczowe jest tutaj to, że twoje miejsce pracy nie jest ograniczone do twoich biur. Twoje miejsce pracy jest głównie w drodze. A droga, przy braku kontrolowanych atrybutów zamkniętego środowiska, pociąga za sobą zbyt wiele zagrożeń, które należy brać pod uwagę i najlepiej im zapobiegać. Bądź więc czujny; chroń swoją działalność flotową.
Według OSHA zapobieganie wypadkom drogowym związanym z pracą wymaga solidnych strategii; oraz solidne praktyki zarządzania bezpieczeństwem. Wobec braku takich strategii, rozczarowujące liczby mówią same za siebie. Czy wiesz, że w pierwszej połowie 2021 w Polsce doszło do ponad 10 000 wypadków w których śmierć poniosło przeszło 900 osób, a prawie 12 000 odniosło obrażenia?
Prawda jest jednak taka, że wypadki samochodowe nie są jedynym ryzykiem związanym z prowadzeniem biznesu opartego o pojazdy flotowe. Przejdźmy przez przegląd dodatkowych zagrożeń; a następnie możemy przejść dalej, aby zobaczyć, jak można sobie z nimi poradzić, umożliwiając ochronę Twojej działalności flotowej.
Zarządzanie flotą i zarządzanie ryzykiem we flocie.
Prawdopodobnie jesteś już świadomy zagrożeń związanych z Twoją działalnością operacyjną. Rozpoczęcie działalności flotowej od zera — lub prowadzenie jej przez krótki czas — prawdopodobnie pomoże ci lepiej zapoznać się z takimi zagrożeniami. Ale mimo to patrzenie na rzeczy z dystansu zawsze jest pomocne. Twoim celem powinna być ochrona floty przed niepotrzebnym ryzykiem. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy przydatny przegląd rzeczy, które mogą się nie udać podczas prowadzenia działalności flotowej. W ten sposób skoncentrujemy się również na rzeczach, które, jeśli nie zostaną odpowiednio załatwione, mogą narazić Twoją działalność flotową na ryzyko.
1. Nie zwracasz wystarczającej uwagi na proces rekrutacji.
Prawdę mówiąc, kiedy oceniasz nowych pracowników na podstawie niewłaściwych kryteriów, cała Twoja firma jest narażona na różnego rodzaju ryzyko. A to dlatego, że twoja „flota kierowców” jest, jeśli się nad tym zastanowić, twoim rzeczywistym podstawowym aktywem biznesowym. To Twoi kierowcy będą odpowiedzialni za Twoje pojazdy. I to Twoi kierowcy będą wchodzić w interakcje z Twoimi klientami. Innymi słowy, bezpieczeństwo Twoich aktywów i mienia, a także zadowolenie klientów są bezpośrednio zależne od tego, jak radzą sobie Twoi kierowcy.
Niezrozumienie tego oznacza w pewnym sensie brak ochrony firmy flotowej przed niepotrzebnym ryzykiem. W podobny sposób ich okazjonalna decyzja o opuszczeniu statku i drastycznym zmniejszeniu pojemności twojej floty powoduje, że jesteś kaleką; prawie niezdolny do dostosowania standardowych przepływów pracy zgodnie z planem. Dlatego niezwykle ważne jest, aby znaleźć i zatrudnić właściwych; i zrób wszystko, aby je zatrzymać.
Podsumowując, kiedy decyzje dotyczące Twojego personelu nie są właściwe, zazwyczaj stawiasz swoją firmę w dziwnej sytuacji, co przekłada się na ryzyko. I to jest coś, o czym powinieneś pamiętać i ostrożnie unikać. To świetny sposób na ochronę Twojej firmy flotowej przed zagrożeniami. I tak – jako menadżer floty nie masz często możliwości udziału w procesie rekrutacyjnym, jednak masz możliwość poproszenie o zebranie odpowiedzi na przekazane przez Ciebie pytania.
2. Kierowcy pozostają bez nadzoru.
Nawet jeśli zatrudniłeś odpowiednich ludzi, z wielu powodów musisz stale mieć oko na swoich kierowców. Czy to dlatego, że mogą nie traktować Twoich pojazdów tak, jak powinny, czy też dlatego, że nie są zgodne z określonymi przez Ciebie wytycznymi, takimi jak podążanie wstępnie zdefiniowanymi trasami. W oparciu o Twoje dotychczasowe doświadczenia oraz sytuacje, w których się znalazłeś, jesteśmy przekonani, że możesz wymyślić wiele różnych scenariuszy, które naraziły Twoją firmę na ryzyko. Wykorzystaj swoje wcześniejsze doświadczenia, aby chronić swoją działalność flotową. Jedną z najlepszych metod automatyzacji procesu nadzoru i monitoringu jest wyposażenie pojazdów w nowoczesny system telemetryczny oraz usługi z rodziny BIG DATA. Warto realizować proces nadzoru kompleksowo, w zgodzie z RODO i według najwyższych standardów.
3. Zaniedbanie serwisu i procesu utrzymania.
Utrzymanie pojazdu może być wyzwaniem. Tym bardziej, gdy spóźniasz się z rozwiązaniem problemu. Wizyta w warsztacie samochodowym oznacza również poważny przestój. Zaufaj nam; czas płynie powoli i boleśnie. To tyle, jeśli chodzi o pracę przy założeniu, że Twoja flota pojazdów jest w nienaruszonym stanie. Tak nigdy nie jest. To maszyny obsługiwane przez ludzi. Zaniedbanie konserwacji może mieć naprawdę negatywny wpływ na Twój biznes oraz ryzyko we flocie. To trudna lekcja do nauczenia. I niezależnie od tego, czy nauczyłeś się tego w łatwy sposób, czy w przykry sposób, jest to jeden z najważniejszych czynników pomagających chronić Twoją flotę przed tymi strasznymi awariami.
Niesprzyjające okoliczności a ryzyko we flocie.
To tylko trzy przypadki, które mogą mieć katastrofalne skutki dla Twojej firmy. Nie wspominając o tym, że prawdopodobnie będziesz musiał poradzić sobie z następującymi niekorzystnymi okolicznościami; a skutki jakie pociągają za sobą:
Ponoszone koszty, w razie wypadku: koszty związane z utrzymaniem, konieczność wypłaty odszkodowania kierowcom lub odszkodowania poszkodowanym w wypadku, zapłata dodatkowych mandatów, mandatów, opłat karnych, wymiany pojazdu, wpływ na cykl życia pojazdu. TCO, które warto liczyć, może być absolutnie bezużyteczne jeżeli dojdzie do sytuacji krytycznej – a wystąpienie nawet jednej może pogrążyć budżet flotowy na lata.
Dobrą wiadomością jest to, że są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec, złagodzić lub wyeliminować niektóre lub wszystkie wymienione powyżej czynniki ryzyka. W ten sposób możesz chronić swoją działalność flotową i pomagać wszystkim skuteczniej reagować na wyzwania .
Ryzyko we flocie – jak możesz się przed nim chronić?
Ryzyko we flocie – ulepszaj operacje i utrzymuj zdrowe finanse firmy
Nadmiernie optymistyczny czy nie, bez względu na to, jak brzmi to stwierdzenie, kiedy podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, szanse na wygraną w grze o zarządzanie ryzykiem są o wiele większe.
1. Monitorowanie pojazdów flotowych i zachowań kierowców za pomocą telematyki.
Możesz wypróbować usługi Cartrack Polska i przekonać się, jak w każdej chwili możesz w prosty sposób być na bieżąco ze stanem swoich pojazdów; i jak Twoi kierowcy zachowują się na drodze. A to wszystko dzięki temu, że jesteśmy producentem usług i technologii, dysponujemy własnymi mobilnymi ekipami monterskimi i dajemy 100% gwarancję na sprzęt i technologię.
Pamiętaj też, że firmy ubezpieczeniowe wolą ubezpieczać kierowców bezpiecznych (defensywnych) niż niebezpiecznych (agresywnych). Powinno to chronić Twój biznes flotowy przed wysokimi kosztami ubezpieczenia. Cartrack Polska udostępnia nagradzany program Ecodriving wraz z aplikacją Dzienny Asystent Jazdy, która pozwala profilować kierowców i długim czasie, poprzez zdrową biznesową grywalizację, poprawiać profil bezpieczeństwa kierowców, co ma również wpływ na oszczędności – mniejsze zużycie podzespołów, obniżenie średniego spalania, spadek kosztów składek ubezpieczeniowych.
2. Uczyń utrzymanie floty priorytetem.
Utrzymuj wszystkie pojazdy w dobrym stanie i wydłuż ich cykl życia, z korzyścią dla Twojej firmy. Ponownie możesz skorzystać z naszego rozwiązania, które umożliwia otrzymywanie powiadomień o krytycznych problemach, które należy rozwiązać. Chcesz chronić swoją flotę przed przestojami i nowocześnie zarządzać mobilnością – da się! Cartrack Polska umożliwia rozbudowane zarządzanie pojazdami flotowymi, rozproszonymi zespołami pracowniczymi i gwarantuje maksymalny poziom kontroli nad aspektami utrzymaniowymi i serwisowymi.
3. Zaoferuj swoim kierowcom specjalistyczne szkolenia.
Możesz to zrobić samodzielnie lub możesz zaufać firmom, które oferują odpowiednie usługi coachingowe. Możesz poszukać „doradców ds. zarządzania ryzykiem floty” lub firm oferujących specjalistyczne szkolenia w różnych obszarach tematycznych, takich jak zachowanie kierowcy, które pomaga zapobiegać kolizjom.
Przeprowadź dokładne badania i zdecyduj o swoich priorytetach. W każdym razie upewnij się, że Twoi kierowcy wiedzą, co robić w razie niebezpieczeństwa na drodze. Rozważ także sesje szkoleniowe związane z jazdą na biegu jałowym i/lub defensywną. Pomogą one również chronić Twój biznes flotowy, zmniejszając liczbę wypadków drogowych.
Możesz również zdać się na doświadczenie i pomoc analityków i konsultantów Cartrack Polska. Gdy będziemy współpracować, to nie tylko otrzymasz znakomite rozwiązania telematyczne, ale zdobędziesz dedykowanego konsultanta oraz dostęp do nielimitowanych szkoleń produktowych. Z Cartrack Polska nie zostaniesz bez rozwiązanego problemu – doradzamy, realizujemy analizy i projekcje, służymy flotowym know-how i wsparciem. Cartrack daje ochronę 360 stopni.
Podsumowując, powinieneś skupić się na wdrażaniu strategii, które w dłuższej perspektywie pozwolą ci być bardziej odpornym na ryzyko. I pamiętaj, że bycie proaktywnym jest pierwszym krokiem w budowaniu silnej kultury stawiającej przede wszystkim na bezpieczeństwo, w której łagodzenie ryzyka jest ostatecznie — i faktycznie — osiągnięte.
6 thoughts on “Ryzyko we flocie – jak nim zarządzać?”
Comments are closed.