Raportowanie ESG i zrównoważony rozwój organizacji są tematami coraz bardziej dyskutowanymi i projektowo realizowanymi przez polski, europejski i światowy biznes. W myśl kluczowych kamieni milowych wprowadzania raport ESG prezentujemy najważniejsze trendy w tym temacie.
ESG nie jest nową koncepcją, ale zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. I słusznie: ESG może między innymi obniżyć koszty, zwiększyć wydajność zapasów oraz zwiększyć lojalność klientów i pracowników. Zrównoważony rozwój firm i raportowanie ESG to nieuchronny kierunek transformacji biznesu – tak jak elektromobilność w kwestiach zarządzania flotą.
Coraz więcej firm korzysta z ESG, każdego dnia pojawiają się nowe statystyki, które pokazują, w jaki sposób kształtuje on biznes. Patrząc na te liczby, wiemy, że raportowanie ESG i zrównoważony rozwój to kluczowy obowiązek dla wszystkich firm. Dzieje się tak niezależnie od wielkości czy branży.
Raportowanie ESG: które firmy stosują ESG i zasady zrównoważony rozwój?
Jednym z głównych wniosków jest szeroki zakres firm, które stosują ESG. Kiedyś uważany za niszowy rynek dla największych globalnych firm, ESG przeniósł się do głównego nurtu. Finalnie element ten został przyjęty również przez mniejsze, prywatne firmy.
- Według stanu na 2020 r. 88% spółek notowanych na giełdzie, 79% spółek typu venture i private equity oraz 67% spółek prywatnych miało wdrożone inicjatywy ESG.
- Ponad trzy czwarte (77%) spółek o małej i średniej kapitalizacji ma formalną deklarację celu związaną z ESG.
- Prawie jedna na pięć (18,5%) spółek o małej i średniej kapitalizacji stosuje standardy ESG. Są to elementy takie jak UN SDG, GRI czy SASB.
- Więcej niż jedna na cztery spółki z S&P 500, które przeprowadzały rozmowy o wynikach za IV kwartał 2020 r., cytowała „raportowanie ESG”. Oznacza to 63% wzrost wzmianek o ESG w stosunku do poprzedniego kwartału. To również oznacza najwyższą liczbę wzmianek raport ESG w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
- Ponad 200 firm podpisało The Climate Pledge. Jest to pakt mający na celu osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 netto 10 lat wcześniej. To dowód na to, że zrównoważony rozwój ma znaczenie biznesowe.
Wartości ESG: czy potrzebne są raporty ESG?
Rozpoczęcie formalnej podróży w sferze ESG to nie lada wyczyn. Zrobione tego procesu dobrze, wymaga znacznych inwestycji pieniędzy i zasobów. Jednak poniższe statystyki pokazują, że te starania zwrócą się w dłuższej perspektywie.
- 80% największych światowych firm zgłasza ekspozycję na ryzyko fizyczne lub związane ze zmianami rynkowymi związane ze zmianami klimatycznymi.
- Oczekuje się, że zjawiska pogodowe związane z klimatem będą kosztować firmy 1,3 biliona dolarów do 2026 r.
- 76% konsumentów twierdzi, że przestanie kupować od firm, które źle traktują środowisko, pracowników lub społeczność, w której działają.
- Umieszczenie Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDGs) w centrum światowej strategii gospodarczej. Finalnie może to odblokować 12 bilionów dolarów rocznie w możliwościach i wygenerować 380 milionów miejsc pracy. Zrównoważony rozwój jest tutaj kluczowy.
- 53% przychodów 500 największych amerykańskich firm i 49% przychodów 1200 największych światowych firm pochodzi z działalności biznesowej wspierającej SDGs
- Strategia ESG może wpłynąć na zyski operacyjne i zwiększyć je nawet o 60%.
- Organizacje o najwyższej satysfakcji pracowników miały wyniki ESG o 14% wyższe niż średnia światowa.
- 88% konsumentów będzie bardziej lojalnych wobec firmy, która wspiera kwestie społeczne lub środowiskowe. Zrównoważony rozwój firm zaczyna być determinantem handlowym.
Ile krajów nakazuje raportowanie ESG?
Innym powodem szybkiego rozwoju kwestii ESG są globalne mandaty. Badanie pokazuje, że coraz więcej krajów wymaga od firm ujawniania wyników ESG w takim czy innym formacie.
- Liczba przepisów dotyczących raportowania ESG wydanych przez organy rządowe wzrosła o 74% w ciągu ostatnich czterech lat.
- Obecnie w 80 krajach objętych badaniem istnieje prawie 400 przepisów dotyczących sprawozdawczości.
Wyzwania ESG: Jakie są bariery w przyjęciu zrównoważonego rozwoju firmy?
Mimo to badania pokazują, że firmy nie osiągają swoich celów ESG. Brak dostępności danych, a dokładniej danych odizolowanych, uniemożliwia firmom osiągnięcie ich celów.
- 71% prezesów uważa, że ich osobistym obowiązkiem jest upewnienie się, że polityka ESG organizacji odzwierciedla wartości ich klientów.
- Tylko 50% firm uważa, że ich firma bardzo skutecznie radzi sobie ze wskaźnikami środowiskowymi.
- Co gorsza, tylko 39% uważa, że ich firma dobrze radzi sobie z zarządzaniem, a 37% z kwestiami społecznymi.
- Prawie jedna czwarta (24%) firm twierdzi, że silosy korporacyjne stanowią barierę dla postępu ESG.
Ponad dziewięć na dziesięć spółek notowanych na giełdzie przyjmuje ESG. Jest to jeden z największych trendów we współczesnym świecie biznesu. Raportowanie ESG oferuje wiele korzyści, w tym mniejsze ryzyko biznesowe, lepsze wyniki finansowe i wyższy zwrot z inwestycji. Finalnie w ciągu ostatnich czterech lat liczba mandatów w zakresie raportowania ESG wzrosła o 74%. Zatem można śmiało powiedzieć, że ESG zostanie. Jednak potrzeba jeszcze wiele pracy, aby firmy były gotowe na rewolucję ESG.
Zrównoważony rozwój w Polsce – znaczenie technologii Cartrack.
Do kwestii raportowanie pozafinansowe nie ma odwrotu. Firmy, które chcą w sposób kompleksowy zarządzać transformacją energetyczną, dekarbonizacją i kwestiami ładu korporacyjnego powinny sięgnąć po technologie, które w sposób kompleksowy umożliwią im realizację celów raportowanie ESG i raportowanie CSR.
Cartrack to technologia wspierająca zrównoważoną transformację przedsiębiorstwa. W sposób skalowalny i profesjonalny umożliwiamy policzalną realizację unijnych norm i przepisów w zakresu raportowanie ESG. Wypełnij poniższy formularz, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat telematyka w sferze ESG: